Taşıma yemek hizmeti; mutfakları ve çalışma ortamaları yemek üretimine müsait olmayan işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu hizmeti diğer yemek hizmetlerinden ayıran en önemli özelliği; yemeklerin bir merkez mutfakta hazırlanıp, yemek transferi için sağlık ve hijyen koşullarına uygun özel dizayn edilmiş araçlar ile taşınmasıdır.

Türkaş merkez mutfaklarından çalışan deneyimli kadromuz ile her zaman işe ilk önce müşteriye özel hizmet çözümleri planlayarak başlarız.

Planlama müşteri adayının beklentilerinin dinlenmesi ve mevcut hizmet alanlarının incelenmesi ile başlar. Görüşme ve inceleme sonrasında öncelikle müşterimizin hizmet tarzını belirler. Beklentilerine uygun bir menü kompozisyonu hazırlarız. Mevcut hizmet alanlarını belirlenen tarza uygun olarak daha modern ve teknolojik tasarımlarla revize etmek üzere yatırım projemizi teklif ekinde müşterimizin değerlendirmesine sunarız. Böylelikle geriye sadece hizmet başlangıç tarihini belirlemek kalır.

Taşıma yemek hizmetindeki ana felsefemizi; ‘‘Lezzet üretiyor, sağlık taşıyoruz.’’ diye özetleyebiliriz. Kaliteli ürünler kullanarak, güzel lezzetler üretebilirsiniz. Ancak üretimden tüketime kadar geçen süreçte eğer doğru önemleri almıyorsanız müşteriniz için yemek yerine tehdit taşıyor olabilirsiniz.

Türkaş’ın Anadolu Merkez Mutfağı tamamen taşıma yemek hizmeti vermek için planlandı. Tem otoyoluna paralel yan yol üzerinde bulunan Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi içerisinde kurulu tesis sektörün standartlarını belirleme özelliğinin yanı sıra tüm çevre ve bağlantı yollarına yakınlığı ile İstanbul ve İzmit bölgesinde bulunan müşterilerine ulaşım avantajı sağlamaktadır.