Turkaş için müşterilerinin mutluluğu her şeyden önemlidir. Turkaş, müşterilerinin beslenme ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılayacak yemekler üreterek, son teknolojiyi kullanarak, kalite ve hijyenden asla ödün vermeyerek ve en önemlisi dikey ve yatay entegrasyonun faydalarını kullanarak müşteri memnuniyetini sağlamayı amaçlar. 

Verimlilik ve Kalite
Verimlilik ve kalite arasında çok yakın bir bağ vardır. Turkaş, insan kaynaklarının çeşitli alanlarında kullanılan bazı yöntemlerin kalitesizliğe, iş gücünde yavaşlamaya, duraklamalara ve önceden belirlenmiş hedeflerden sapmalara yol açarak verimsizliğe sebep olduğunun bilincindedir. Bu yüzden de, kaliteli çalışmanın yüksek verimliliğin başarılı bir sonucu olduğunun bilinciyle ilerler. Üretimde ve sonrasında kalite standartlarının tümünü uygular.

Teknoloji
Çağımız bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hızla ilerlediği bir çağ. Turkaş‘ın amacı; sektörle ilgili tüm yenilikleri, süreçleriyle birlikte yakından takip ederek, uygulamak ve böylece daha teknolojik bir altyapıyla global bir şirket olmaktır. Bu yüzden Turkaş, tüm üretim aşamalarında en son teknolojiyi kullanır. 

İnovasyon
Hazır yemek ve catering sektöründe, hizmetlerin giderek birbirine benzediği, beklentilerin yükseldiği ve hemen hemen aynı yöntemlerin kullanıldığı bir gerçektir. Turkaş, müşterilerine farklı tarzlar, özel çözümler ve kaliteli hizmet sunarak diğer şirketlerden farklılaşmaktadır. Firmanın sürdürülebilir kalitesi ve büyüme hızı inovasyonla mümkün olmaktadır. 

Takım Çalışması
Turkaş, çok sayıda eğitimli ve deneyimli çalışana sahip olmakla birlikte, ekip çalışmasının en iyi sonuçları verdiğine inanır. 

Dürüstlük
Şirket ve çalışanlar, güvenilirlikleriyle tanınırlar. Dürüstlük Turkaş için “olmazsa olmaz” değerlerin başında gelir. 

Müşteriye Odaklanma
Turkaş müşterilerine; kalite, fiyat, lezzet, hijyen ve her açıdan, tüm rakiplerinden daha iyi hizmet vermek için çalışır.